Jsou "trubice" lepší než "klasický" plochý kolektor?
Na tuto otázku nelze odpovědět jednoznačně, protože na trhu je řada trubicových kolektorů s účinností až o 30% nižší než mají kvalitní ploché kolektory. Použitý materiál, povrchová úprava absorberu, izolace a především technologické zpracování jsou základními předpoklady pro dobrou účinnost a v neposlední řadě i dlouhou životnost.
Ploché nevakuované kolektory mají horší "start" v zimním období, kdy musí paprsky nejprve ohřát a udržovat teplotu vnitřního prostoru mezi absorberem a sklem, trubice zase v zimě bývají více zasněžené, protože sníh z meziprostoru trubic nesjíždí. Pomocí plochých lze v létě v noci vychlazovat přebytečnou energii, trubice se systémem heat-pipe lze zase odstavit úplně.
Výhodou trubicových kolektorů je vyšší účinnost na místech méně exponovaných, na stěnách, plochých střechách apod., v ideálních podmínkách zase lépe vyrábějí kolektory ploché (menší odrazivost světla při kolmém dopadu) a zaberou méně místa na střeše (větší podíl účinné plochy z celkové plochy kolektoru).
Poraďte se s odborníky, jaký typ je pro Vás nejvhodnější, nenechávejte to na letáku z obchoďáku...
Výsledky zkoušek jednotlivých kolektorů naleznete např. zde.
Jaký je rozdíl mezi fotovoltaickým a termickým ohřevem vody?
Rozdíly se po stránce cenové již téměř smazaly, ale je důležité si uvědomit všechny souvislosti.
Fotovoltaický systém ohřívá vodu pomocí odporového tělesa elektricky, K tomu stačí ze střechy přivést dva vodiče, instalovat rozvaděč a připojit je k tělesu. Pro výkon cca 2kW je nutné na střechu osadit asi 13m2 účinné plochy.
Proti tomu systém termický zabere nahoře jen asi 5m2, ale ze střechy je třeba svést dvě trubky s izolací o průřezu cca 7cm a kabel od čidla. Systém se musí pravidelně udržovat, musí se měnit solární kapalina, ale je méně náchylný k případným poruchám.
Solární termika vyrábí méně v zimních měsících, ale lze ji revezním chodem čerpadla snadno odmrazit. Fotovoltaiku lze snadno v letním období vypnout.
Oba systémy mají své klady i zápory. Společným znakem je ale nezávislost na síti a ohřev vody zdarma.
Budete-li se rozhodovat, poraďte se s námi.
Mám na střeše solární elektrárnu, ale většinu posílám do sítě a sám téměř nic nespotřebuji. Dá se to nějak řešit?
V první řadě je nutné si uvědomit, jaká je vaše celková roční spotřeba a jaké spotřebiče používáte.
Důležité je i Vaše chování - nejvíce elektřiny vyrobíte v době oběda, je tedy vhodné v tuto dobu provozovat i domácí pomocníky (pračka, myčka, sušička) - dnešní modely mají v sobě možnost nastavení odloženého startu, takže je před odchodem naprogramujte na vhodnou dobu.
Pokud topíte a ohříváte vodu jinak než elektricky, zvažte, zda tento způsob nezměnit. Investice do změny v řádu několika tisíc se zpravidla vyplatí, protože ušetříte na účtech za elektřinu. Teplou vodu můžete předehřívat v solárním bojleru, speciální průtokový elektrokotel či přímotop může z přebytků výroby snadno přitápět Váš dům.
Poraďte se s odborníky, více informací naleznete např. zde.