Fotovoltaický panel

Fotovoltaický panel

Fotovoltaický panel

Sluneční energie patří k hlavním obnovitelným zdrojům na Zemi, zároveň představuje i nejvyužívanější energii. Vzniká jadernými přeměnami v nitru Slunce. Využití solární energie je ekologická a ekonomická metoda, která dokáže ušetřit peníze a má velkou spoustu výhod.

Co jsou to fotovoltaické panely?

Solární panel je tvořen solárními neboli fotovoltaickými články, které jsou obvykle tvořeny organickými nebo polovodičovými prvky, které mění elektromagnetickou energii světla v energii elektrickou. Fotovoltaické panely představují spolu se střídači tu nejdůležitější část solární elektrárny. V současné době se pro solární elektrárny používají nejvíce polykrystalické a monokrystalické panely, které řadíme do tzv. první generace, nebo také tenkostěnné panely, ty řadíme do tzv. druhé generace.

Fotovoltaicky Panel

Typy fotovoltaických panelů

  • Křemíkový solární panel: V tomto případě se jako polovodičový materiál používá křemík. Solární články jsou totiž tvořeny polovodičovými plátky, které jsou tenčí než 1 mm. Na jeho spodní straně se nachází plošná a průchozí elektroda. Světlo může na plochu svítit díky horní elektrodě, která je plošně uspořádána do tvaru dlouhých prstů zasahujících do plochy. Krycí sklo na povrchu chrání solární články před vlivy prostředí a slouží jako antireflexní vrstva.
  • Organický solární panel: Organické solární panely jsou novou technologii ve výrobě sluneční energie. Dochází zde k využití speciálních technik za pomoci fotosyntézy. Jedná se o levnější a efektivnější metodu než jsou křemíkové solární panely.
  • Fotovoltaické fólie: Dalším typem solárních článků jsou takzvané tenkovrstvé solární články nazývané fotovoltaické fólie. Tyto fólie lze dobře nanášet na poměrně velké plochy za pomoci technologie, která se dá srovnat s principem inkoustové tiskárny. Tyto fotovoltaické fólie je možné tisknout v širokých a dlouhých pásech na ohebné podklady.

Proč si pořídit fotovoltaické panely?

Pokud se rozhodnete, že si doma zřídíte malou fotovoltaickou elektrárnu, můžete se těšit, že odlehčíte své peněžence i rodinnému rozpočtu. Pro instalaci fotovoltaické elektrárny je sice nutná vstupní investice, ta ovšem není tak vysoká, jak se spousta lidí domnívá, a navíc se vám tato počáteční investice postupně navrací v podobě poklesu výdajů za elektrickou energii. Navíc stát podporuje udržitelné formy získávání energie. Proto můžete jako budoucí majitel solární elektrárny požádat o dotaci. Dotace jsou poskytovány z vládního programu Nová zelená úsporám. Výše těchto státních příspěvků se pohybuje od 35 000 do100 000 korun. Záleží na náročnosti a okruhu budoucího solárního systému.