Je trubicový kolektor lepší než plochý?

Jsou "trubice" lepší než "klasický" plochý kolektor?

Na tuto otázku nelze odpovědět jednoznačně, protože na trhu je řada trubicových kolektorů s účinností až o 30% nižší než mají kvalitní ploché kolektory. Použitý materiál, povrchová úprava absorberu, izolace a především technologické zpracování jsou základními předpoklady pro dobrou účinnost a v neposlední řadě i dlouhou životnost.

Ploché nevakuované kolektory mají horší "start" v zimním období, kdy musí paprsky nejprve ohřát a udržovat teplotu vnitřního prostoru mezi absorberem a sklem, trubice zase v zimě bývají více zasněžené, protože sníh z meziprostoru trubic nesjíždí. Pomocí plochých lze v létě v noci vychlazovat přebytečnou energii, trubice se systémem heat-pipe lze zase odstavit úplně.

Výhodou trubicových kolektorů je vyšší účinnost na místech méně exponovaných, na stěnách, plochých střechách apod., v ideálních podmínkách zase lépe vyrábějí kolektory ploché (menší odrazivost světla při kolmém dopadu) a zaberou méně místa na střeše (větší podíl účinné plochy z celkové plochy kolektoru).

Poraďte se s odborníky, jaký typ je pro Vás nejvhodnější, nenechávejte to na letáku z obchoďáku...

Výsledky zkoušek jednotlivých kolektorů naleznete např. zde.