Blackout se při zatmění nekonal

Obavy novinářů i odborníků z případného blackoutu v souvislosti s částečným zatměním slunce se ukázaly jako liché.

Ačkoliv odborníci z ČEPSu i ČEZu připouštěli možnost ohrožení sítě díky skokovému nárůstu výroby elektřiny ze solárních elektráren, až měsíc přestane stínit slunečním paprskům a elektrárny naběhnou na plný výkon, k ničemu nedošlo.

Zatmeni MaleDůvod je velmi prozaický - stín měsíce se šířil po zemském povrchu postupně, takže nedošlo v celé Evropě ke stejné intenzitě zastínění ve stejnou vteřinu a elektrárny nezačaly vyrábět stejně rychle. A to i přesto, že byla absolutně čistá obloha, nízká teplota a téměř ideální úhel osvitu.

Navíc samotný akt zatmění netrval jednu minutu, ale téměř jeden a půl hodiny, jak je patrné z přiložených grafů. Pro srovnání jsem vybral ještě graf, kdy sluneční kotouč zacloní mraky - to je pro přenosovou soustavu mnohem větší oříšek, protože výkony pak v řádu minut klesnou až o 80% a poté se prudce vrací na původní úroveň navíc znásobené efektem "oko mraku".

 

Zatmeni

Jak mohu ušetřit?

Pro každý dům existuje řešení, jak zlevnit účty za energii. My Vám ho pomůžeme najít. Ať už to bude výroba elektřiny, tepla nebo kombinace obojího.

→ chci vědět více
Proč Helion.cz? Proč Helion.cz?

Naše společnost má historii, spolupracujeme se silnými partnery a díky zkušenostem má i velký náskok před konkurencí. Za nás mluví naše práce

→ číst další výhody
Často se nás ptáte... Často se nás ptáte...

Protože nám velmi často zasíláte podobné dotazy, vybrali jsme pro Vás na ty nejčastější rychlé odpovědi.

→ zobrazit časté dotazy