Hybridní elektrárna

Odborníci se nezdráhají tvrdit, že o hybridní elektrárně v nepříliš vzdálené budoucnosti nejen hodně uslyšíme, ale že se bez ní časem neobejde žádná domácnost.

Hybridní elektrárna

Odborníci se nezdráhají tvrdit, že o hybridní elektrárně v nepříliš vzdálené budoucnosti nejen hodně uslyšíme, ale že se bez ní časem neobejde žádná domácnost. Jedná se o takové solární systémy, které sice pracují na principu jako klasická ostrovní elektrárna, což znamená, že pro svou funkci nepotřebují zapojení do běžné distribuční sítě, ale dům má zároveň možnost distribuční síť využívat. Stručně řečeno, jedná se o ostrovní elektrárnu, která je zálohována z distribuční sítě.

Hybridni Elektrarna 2

Hlavní výhody

Samotná hybridní elektrárna je od distribuční sítě oddělena galvanickým článkem. Tento systém sice neumožňuje vydělávat výrobou elektřiny, protože ta musí být spotřebována na místě, ale člověk nemusí získávat povolení od Energetického regulačního úřadu. Elektřina z distribuční sítě zde slouží jako záložní zdroj pro případy, kdy není fotovoltaická elektrárna schopna vyrobit požadované množství energie.

Z čeho se hybridní elektrárna skládá

  • Fotovoltaické panely: Tyto panely jsou umístěny obvykle na střeše domu, ale je možné instalovat je i na pergoly či jiná vyvýšená místa. Zachytávají sluneční záření a díky fotoelektrickému jevu jej mění na elektrickou energii, která dále putuje do akumulátoru.
  • Akumulátory, baterie: Ze solárních akumulátorů se energie čerpá nejčastěji v noci, kdy slunce nesvítí na fotovoltaické panely. Akumulátory jsou schopny v případě potřeby dobíjet  baterie, odkud můžete čerpat přebytečnou energii, kterou jste nestihli spotřebovat.
  • Střídač: Hybridní elektrárna obsahuje měnič napětí, neboli střídač a tím se odlišuje od klasické ostrovní elektrárny. Střídač umožňuje čerpání elektrické energie z distribuční sítě.

Hybridni Elektrarna 1

Výpadky proudu už vás neohrozí

Velké výpadky proudu, někdy nazývané též jako blackout, jsou poměrně nepříjemné a mohou člověku zkomplikovat den. Pokud si ale pořídíte hybridní elektrárnu, tento problém vás už trápit nebude. Můžete k ní přikoupit i tepelné čerpadlo. Hybridní měnič část vyrobené energie odešle do zásuvek a vy tak nemusíte zbytečně platit za energie drahým komerčním společnostem, část jí putuje do baterie. Díky tomu tento systém funguje i v noci, když nesvítí slunce, nebo v zimních měsících. Pokud tato situace trvá a hybridní elektrárna nedokáže vyrobit dostatek energie, přepne se na distribuční síť. V případě výpadku proudu budou vámi preferovaném spotřebiče stále pod napětím, aniž by ohrožovaly pracovníky rozvodných závodů.

Jak mohu ušetřit?

Pro každý dům existuje řešení, jak zlevnit účty za energii. My Vám ho pomůžeme najít. Ať už to bude výroba elektřiny, tepla nebo kombinace obojího.

→ chci vědět více
Proč Helion.cz? Proč Helion.cz?

Naše společnost má historii, spolupracujeme se silnými partnery a díky zkušenostem má i velký náskok před konkurencí. Za nás mluví naše práce

→ číst další výhody
Často se nás ptáte... Často se nás ptáte...

Protože nám velmi často zasíláte podobné dotazy, vybrali jsme pro Vás na ty nejčastější rychlé odpovědi.

→ zobrazit časté dotazy