Solární elektrárna

Sluneční neboli solární elektrárna je druh technické zařízení, díky kterému je možné přeměňovat energie získané ze slunečního záření na energii elektrickou.

Solární elektrárna

Sluneční neboli solární elektrárna je druh technické zařízení, díky kterému je možné přeměňovat energie získané ze slunečního záření na energii elektrickou. Tato metoda je v posledních desetiletích velmi oblíbená, zejména pro svou funkčnost, ale i pro ekonomickou a ekologickou výhodnost. Solární elektrárny si můžete pořídit i do běžného rodinného domu, a díky tomu ušetříte finance a získáte nezávislost a soběstačnost, nebudete totiž podléhat dodání elektrické energie od společností a vyhnete se tak i výpadkům v dodání.

Solarni Elektrarna 1

Jak solární elektrárny fungují?

Solární elektrárny jsou složeny ze solárních panelů se solárními neboli fotovoltaickými články, které zachycují sluneční záření a přeměňují ho na elektrickou energii. Kolik energie taková solární elektrárna vyrobí se logicky váže na intenzitu slunečního záření. Záleží i na umístění a kapacitě, kolik se na danou střechu domu vejde solárních panelů.Typy solárních elektráren.

  • Ostrovní elektrárny: Tento typ solárních elektráren je zcela nezávislý na síti, nejsou k ní nijak připojeny ani do sítě nikdy žádnou energii nedodávají. Dokáží fungovat i při výpadku sítě, ale mohou síť využívat jako zálohu. Obvykle se používají na menší stavby, jako například chaty a chalupy, ale je možné použít je i pro trvale obytné rodinné domy.
  • Síťové elektrárny: Fotovoltaické elektrárny připojené na síť se budují na domech nebo průmyslových objektech a dokáží vytvořit elektrickou energii, která je buďto přímo spotřebována v domě, nebo se její přebytky prodají do distribuční sítě. V dnešní době je tento typ nejrozšířenější na našem trhu.
  • Hybridní elektrárny: Hybridní elektrárny dokáží vytvořenou energii rozdělit, část jí dodávají přímo do domu a část zůstává v akumulátorech. Tento systém je výhodný v momentě, kdy výroba není schopná pokrýt momentální spotřebu, energie se nejprve odebírá z akumulátorů a tak dochází k úspoře elektrické energie.

Solarni Elektrarna 2

Důvody, proč se rozhodnout pro solární energii?

Sluneční energie je v našem měřítku nevyčerpatelnou zásobou, řadíme ji proto mezi obnovitelné zdroje. Metoda solárních elektráren je ekonomická, protože i přes vyšší počáteční vklad je následná rentabilita vysoká a rychlá. Pro stavbu solární elektrárny je možno získat od státu i dotace, až do výše 100000 Kč. Zařízení nevyžaduje složitou obsluhu a má vysokou životnost. Takto vyrobená energie ze slunečního záření dokáže nahradit 20 až 50 % spotřeby tepla k vytápění a 50 až 70 % spotřeby tepla nutného k ohřevu vody v domácnosti.

Jak mohu ušetřit?

Pro každý dům existuje řešení, jak zlevnit účty za energii. My Vám ho pomůžeme najít. Ať už to bude výroba elektřiny, tepla nebo kombinace obojího.

→ chci vědět více
Proč Helion.cz? Proč Helion.cz?

Naše společnost má historii, spolupracujeme se silnými partnery a díky zkušenostem má i velký náskok před konkurencí. Za nás mluví naše práce

→ číst další výhody
Často se nás ptáte... Často se nás ptáte...

Protože nám velmi často zasíláte podobné dotazy, vybrali jsme pro Vás na ty nejčastější rychlé odpovědi.

→ zobrazit časté dotazy