Výběr správného tepelného čerpadla

S ohledem na nové kotlíkové dotace se množí dotazy ohledně výběru typu tepelného čerpadla. Poradíme Vám s výběrem.

S ohledem na nové kotlíkové dotace se množí dotazy ohledně výběru typu tepelného čerpadla. Pomineme-li finanční náročnost jednotlivých řešení, měl by být hlavním vodítkem pro rozhodování tzv. roční topný faktor. Toto číslo jednoduše udává, kolik kWh tepla získáme z 1 kWh elektrické energie a promítá se do něj kromě vyspělosti technologie i teplotní spád otopné soustavy a lokální klimatické podmínky. Ideální je podlahové či stěnové vytápění, ale tepelná čerpadla fungují ekonomicky i s klasickými radiátory.

K dispozici jsou pro topení vhodné čtyři typy podle toho, odkud kompresor odebírá teplo a roční topný faktor se u nich pohybuje zhruba následovně:

  1. ze vzduchu – 3 - 3,5
  2. ze země pomocí zemních kolektorů – 4,3 - 4,7
  3. ze země pomocí hloubkových vrtů – 4,6 – 4,9
  4. z vody pomocí vrtané studny – 5,3 – 5,8

Jak je patrné, rozdíl v účinnosti může být až dvojnásobný. Během cca 20leté životnosti zařízení si tak na sebe zdánlivě nevýhodné řešení dokáže snadno vydělat. Poraďte se proto vždy, jaké jsou možnosti pro Váš dům, a berte přitom v potaz ekonomiku. Můžete být příjemně překvapeni :)

 Wp 20150916 001

Jak mohu ušetřit?

Pro každý dům existuje řešení, jak zlevnit účty za energii. My Vám ho pomůžeme najít. Ať už to bude výroba elektřiny, tepla nebo kombinace obojího.

→ chci vědět více
Proč Helion.cz? Proč Helion.cz?

Naše společnost má historii, spolupracujeme se silnými partnery a díky zkušenostem má i velký náskok před konkurencí. Za nás mluví naše práce

→ číst další výhody
Často se nás ptáte... Často se nás ptáte...

Protože nám velmi často zasíláte podobné dotazy, vybrali jsme pro Vás na ty nejčastější rychlé odpovědi.

→ zobrazit časté dotazy